Filtr kaskadowy.

Filtracja, ogrzewanie, napowietrzanie, technika CO2 i tym podobne. Wszelkie ozdoby wykorzystywane w aranżacjach zbiorników. Kamienie, korzenie, tła i co tam jeszcze komu do głowy przyjdzie.

Moderator: Moderatorzy

Akwarysta

Filtr kaskadowy.

Postprzez Gonitwa » 2010-03-02, 15:34

Co to jest za filtr? Na jakiej zasadzie on działa?
Chodzi o to, że mogę pożyczyć do czasu kupienia kubełka do mojego akwarium, jakiś fltr kaskadowy z 1135l/h przepływu tylko nie za bardzo wiem z czym to się je i czy to w ogóle ma sens?

Administrator

Re: Filtr kaskadowy.

Postprzez Rudolf » 2010-03-02, 17:07

Jeśli na razie nie masz kubełka, to jak najbardziej ma to sens. Filtry kaskadowe są podobne w działaniu do kubełkowych. Różnica jest taka, że kaskadowy wisi na szybie akwarium i nie wymaga do połączenia z akwarium węży. Poza tym woda wypływa z niego nie przez rurkę, tylko taką szczelinę, z której strumień spada na taflę wody lekko ją burząc stąd nazwa kaskadowy. Przez to, że wisi na akwarium, nie może być jednak tak duży jak filtr kubełkowy. Bierz i się nie zastanawiaj. Zostawisz te 2 swoje filtry wewnętrzne, a z dołożoną kaskadą zrób tak, jak już wiele razy było tutaj pisane. Do pojemnika nasyp maksymalnie dużo ceramiki (gąbki wywal jak da radę), natomiast na rurę zasysającą wodę załóż prefiltr z gąbki, który będzie wspomagał filtrację mechaniczną i uchroni ceramikę przed zabrudzeniem.

Mając na uwadze podaną przez Ciebie wydajność, to pewnie będzie ten filtr http://www.allegromat.pl/aukcja50400. On do filtracji biologicznej ma taką tłoczoną wkładkę z tworzywa sztucznego, wszystko oprócz niej bym z niego wywalił (tzn. gąbkę, włókninę i węgiel aktywny) i jak pisałem wyżej zastąpił ceramiką, a na rurkę ssącą kupił gąbkę.
Ostatnio edytowano 2010-03-02, 17:09 przez Rudolf, łącznie edytowano 4 razy

Junior Admin

Postprzez chudypiotrek7 » 2010-03-02, 17:18

Zatem tłumaczę. Otóż filtr kaskadowy to swoista hybryda albo raczej kompromis między filtrem kubełkowym a filtrem wewnętrznym. W filtrze kaskadowym jest wolna przestrzeń do której stosujemy np. gąbkę umieszczona przez producenta. Ja stosuje wkład ceramiczny którego zmieściłem blisko 3/4 opakowania. Gąbka stanowi zabezpieczenie przed drobnymi zanieczyszczeniami i jest to drugi, ostatni stopień filtracji. Do kaskady można stosować różne wkłady tak jak w kubełku ale jest tańszym filtrem i wymaga otworu w pokrywie. Do zalety kaskady (w moim przypadku) należy to iż z łatwością można podnosząc pokrywę wymienić np. woreczek z węglem aktywowanym. Drugą zaletą jest fakt iż wylot wody znajduje się powyżej lustra wody co powoduje ruch tafli a to oznacza skuteczną wymianę gazową( o tym wkrótce:)

[ Dodano: 2010-03-02, 16:26 ]
ja mam dokładnie ten filtr 8) u mnie sprawdza się idealnie
Jeśli moje słowa mogą pomóc.. To czy milczenie ma jakąś wartość?

Akwarysta

Postprzez Gonitwa » 2010-03-02, 17:48

No dobra, więc teraz pytanie, jak zrobić dziurę w pokrywe ? O:)

Administrator

Postprzez Rudolf » 2010-03-02, 17:52

Można wyciąć nożem do tapet, tylko takim solidniejszym, żeby Ci się obudowa noża w ręku nie połamała :)

Akwarysta

Postprzez stalewiak » 2010-03-02, 18:18

Albo ładnie wytopić dziurę lutownica ale to trochę smierdząca robota ;) :[
Akwarium 140L

Akwarysta

Postprzez Gonitwa » 2010-03-02, 18:38

Super, uwielbiam takie błyskawiczne i konkretne odpowiedzi @}-:--

Junior Admin

Postprzez chudypiotrek7 » 2010-03-02, 19:34

No odnośnie tej dziury to nie takie łatwe.... Proponuje użyć faceta i piłki do metalu... :D a to dla tego że tworzywo może się okazać za twarde
lub kapryśnie nie dać się równo uciąć.

Akwarysta

Postprzez Gonitwa » 2010-03-02, 19:41

pokrywa generalnie jest dość stara i jak sie popsuje to tragedii nie będzie 8) po prostu facet będzie musiał kupić nową jak popsuje :D

Akwarysta

Postprzez dano83 » 2010-03-02, 21:09

wylot wody znajduje się powyżej lustra wody co powoduje ruch tafli a to oznacza skuteczną wymianę gazową

i ty moje pytanko takie
czy przy tym filtrze trzeba dodatkowo napowietrzać baniak
czy wystarczy sam ruch tafli

poprawiono cytowanie - Rudolf
Ostatnio edytowano 2010-03-02, 21:59 przez dano83, łącznie edytowano 1 raz

Junior Admin

Postprzez chudypiotrek7 » 2010-03-02, 22:37

To wszystko zależy od tego jakie masz potrzeby w akwarium. Wymiana gazowa odbywa się przy tafli wody ponieważ tylko tam woda spotyka powietrze. Dlatego największe znaczenie ma tu powierzchnia wody. Biorąc pod uwagę obsadę, rośliny, filtrację, czystość akwarium, podmiany wody przekarmianie, metabolizm ryb.... Zachodzą reakcje w wyniku których powstają min. gazy. aby te gazy nie szkodziły zwierzętom natura stworzyła mechanizm oczyszczania. Częścią zajmą się rośliny. To czego zielenina nie strawi musi się wydostać z wody a im większa powierzchnia wody tym więcej gazu może zostać wymieniona. Napowietrzanie działa w ten sposób iż miesza wodę. Czyli w zasadzie same bąbelki nie za dużo tego powietrza dodają do wody. Ale poprawiają cyrkulację ku powierzchni w związku z czym śmieci gazowe z dna szybciej umkną w przestrzeń pokoju... Wracając do falowania. Wyobraźmy sobie kartkę papieru. Jest gładka i ma format A4. rysujemy na stole jej obrys. A teraz lekko zaginamy ją w fale poprzeczne. okazuje się że skraca się długość. A co za tym idzie można dokleić do kartki kilka dodatkowych fal ... Zwiększa się nam powierzchnia kartki... Wniosek. Falowanie zwiększa powierzchnię wody. I woda jest w stanie wymienić więcej niepotrzebnych gazów.. Oto cały mechanizm napowietrzania oraz gospodarki gazowej w akwarium. 8)

Akwarysta

Postprzez dano83 » 2010-03-03, 07:04

No dobra rozumiem teraz
ale pozostaje jeszcze jedna rzecz która mnie interesuje
czy wystarczająco natleni mi wodę dla ryb

Junior Admin

Postprzez chudypiotrek7 » 2010-03-03, 13:36

To ja jeszcze raz podkreślę że to zależy indywidualnie od potrzeb Twojego zbiornika. Liczy się ilość obsady, gęstość porastających roślin, higiena zbiornika... Na ogół akwaria mogą się obejść bez dodatkowego napowietrzania. Ja jednak sam stosuje dodatkowo napowietrzanie choć oba moje akwaria mają bardzo skromną obsadę i dbam o ilość podawanego pokarmu itd.. Pewnie dlatego że lubię gdy bąbelki ulatują w toni wodnej.

Akwarysta

Postprzez Gonitwa » 2010-03-04, 12:32

A co ile taki filtr czyścić i wymieniać wnętrzności?

Junior Admin

Postprzez chudypiotrek7 » 2010-03-04, 20:01

Czyścić powiadasz... No to powiem że przy zatrzymaniu wirniczka zrobiłem czyszczenie z konieczności ... I gdyby nie ta awaria to bym go nie czyścił do dziś tj rok czasu.. opłukać można raz na pół roku o ile jest taka potrzeba. Tzn jeśli zauważysz spadek wydajności

Następna strona

Powrót do Sprzęt i wystrój w akwarium