Anomalie pogodowe a planowanie wakacji

Obecnie coraz więcej osób z nieco większym wyprzedzeniem planuje urlop w czasie wakacji czy ferii zimowych. Każdy chciałby przede wszystkim odpocząć, jednakże do tego potrzebna jest także odpowiednia pogoda, zwłaszcza jeżeli ktoś się wybiera nad morze czy w podobne miejsca. Nikt bowiem nie ma ochoty spędzić tygodnia czy dwóch siedząc w wynajętym domku, czy pokoju bez możliwości skorzystania z uroków wybranego miejsca. Obecnie planowanie wyjazdów wakacyjnych czy zimowych to konieczność uwzględniania nagłych zmian pogodowych. To właśnie nieprzewidywalna pogoda często jest swoistym hamulcem, jak chodzi o rezerwowanie wyjazdów. Zdarza się bowiem, że coraz więcej osób pomimo wpłacenia zaliczki decyduje się na pozostanie w domu, nawet kosztem jej utraty, ponieważ pogoda nie zachęca do wyjazdów.

Coraz częściej także jako cel podróży wybierane są zagraniczne kraje, które oferują przede wszystkim znacznie bardziej stabilną pogodę. Wprawdzie koszt podróży poza granice kraju jest często nieco wyższy, jednakże pewność dobrej pogody i tym samym dobrego wypoczynku sprawia, że coraz większa ilość osób decyduje się właśnie na wakacje za granicą. Poza tym, poza granicami kraju można wypoczywać w pełnym słońcu i wśród pięknej przyrody niemalże cały rok, podczas gdy w naszym kraju jest to niezwykle krótki czas, często jeszcze przeplatany anomaliami pogodowymi i okresami burz i deszczu.

Ale nie tylko wypoczynek letni i wybór odpowiedniego miejsca w naszym klimacie może stanowić problem. Podczas gdy w pełni lata zamiast słońca jest deszcz i burze, to w czasie zimy zamiast śniegu często widuje się błoto i dodatnie temperatury. Wielbiciele nart nie mogą oddać się przyjemności szusowania po stokach, ponieważ po prostu nie ma śniegu, który by to umożliwił. Wprawdzie w wielu miejscach stoki są sztucznie naśnieżane, jednakże nie zawsze wystarcza to do spełnienia oczekiwań zimowych turystów. W wielu sąsiednich krajach warunki do uprawniania sportów zimowych są znacznie lepsze, nawet w pełni lata można tam liczyć na warstwę śniegu o grubości przynajmniej kilkunastu centymetrów w wyższych partiach gór. Zagraniczne kurorty zimowe przeżywają więc coraz większe zainteresowanie turystami z innych krajów, którzy liczą na niezmienne i odpowiednie warunki pogodowe.